Od Osteologického bulletinu ku Clinical Osteology


Vyšlo v časopise: Clinical Osteology 2018; 23(1): 5
Kategorie: Editorialy

Ctení čitatelia,

je pre mňa veľkou cťou a potešením predstaviť Vám časopis Clinical Osteo­logy. Dlhé roky sme mali k dispozícii Osteologický Bulletin. Ten predstavoval jeden z prvých časopisov venovaných problematike osteoporózy v rámci strednej Európy. Prinášal množstvo pôvodných prác, ako aj prehľadov, odporúčaných postupov i správ z kongresov či výborov odborných spoločností. Časopis si obhájil svoje vysoké odborné renomé zaradením do medzinárodných databáz.

Dovoľte, aby som sa i touto formou poďakoval všetkým zodpovedným za skvele odvedenú nezištnú prácu pri vydávaní časopisu. 

Všetko sa v živote vyvíja a mení a je treba to reflektovať aj v živote časopisu. To sa samozrejme týka aj ekonomických podmienok jeho existencie. Preto sa výbory Společnosti pro metabolické onemocnění skeletu ČLS JEP a Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí SLS dohodli na zmene vydavateľa aj názvu časopisu na Clinical Osteology, ktorý presnejšie vypovedá o tom, že je to vedecký časopis. Aj keď s novým názvom (za ktorý ďakujem pekne pánovi prof. Vladimírovi Paličkovi, ktorý je jeho autorom), tak samozrejme chceme nadviazať na všetky pozitíva Osteologického Bulletinu a zároveň priniesť nové impulzy. Ako ste si iste všimli časopis má novú redakčnú radu, do ktorej prijalo pozvanie množstvo odborníkov nielen z našich krajín, ale i zo zahraničia. Ide všetko o renomovaných expertov, ktorí sa plánujú veľmi aktívne podieľať na kvalite predkladaných textov. Plánujeme forsírovať prísun pôvodných prác, ktoré budú odrážať úroveň vedeckej práce nielen v rámci Slovenska a Českej republiky, ale veríme že sa znásobí i prísun článkov od kolegov z iných krajín. Naďalej bude časopis informačným orgánom odborných spoločností, ako i médiom na publikovanie medicínskych odporúčaní, metodických listov a iných materiálov. Radi by sme dosiahli i zvýšenú publikačnú aktivitu najmä mladých kolegov, pre ktorých môže byť publikácia v medzinárodne uznávanom časopise veľmi dobrou východiskovou pozíciou pre ďalšiu vedeckú činnosť. Priestor dostanú i Vaše námety, postrehy ,či už k samotnému obsahu, alebo k problematike metabolických kostných ochorení per se.

Mimoriadne sa chcem poďakovať našim brnenským priateľom, Eliške a Borisovi Skalkovcom. Ich vydavateľstvo Facta Medica, s.r.o., stojí za tak známymi a renomovanými (česko-slovenskými) časopismi ako sú Vnitřní lékařství, Atheroreview, Forum diabetologicum alebo Mefanet Journal. Ich nezištná pomoc pri vydávaní nového časopisu je i pre nás zaväzujúca a verím, že spoločne vytvoríme časopis, ktorý bude pre nás pre všetkých jedinečnou možnosťou oboznámenia sa s najdôležitejšími informáciami na poli metabolických kostných ochorení.

S úctou Váš

Juraj Payer

#516022


predseda Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí


Štítky
Biochemie Dětská gynekologie Dětská radiologie Dětská revmatologie Endokrinologie Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Ortopedie Praktické lékařství pro dospělé Radiodiagnostika Rehabilitační a fyzikální medicína Revmatologie Traumatologie Osteologie

Článek vyšel v časopise

Clinical Osteology

Číslo 1

2018 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se